AP/Associated Press/EAST NEWS)
AP/Associated Press/EAST NEWS)

Skandal w więzieniu. W Paragwaju z więzienia uciekło 75 więźniów, większość z nich należy do bardzo niebezpiecznego gangu.

Do ucieczki doszło w więzieniu w mieście Pedro Juan Caballero w Paragwaju, które praktycznie graniczy z Brazylią. Większość osób, którym udało się uciec to członkowie jednego z najpotężniejszych gangów, które funkcjonują w Brazylii – First Command of the Capital. Rząd twierdzi, że pracownicy na pewno musieli wiedzieć o wykopanym tunelu.

Worki z ziemią, którą wykopano podczas tworzenia tunelu. fot. AP/Associated Press/EAST NEWS)

Zgodnie z raportem rządu brazylijskiego z 2012 r., wyżej wymieniony gang jest największą brazylijską organizacją przestępczą, zrzeszającą prawie 20 000 członków, z czego 6 000 przebywa w więzieniu.

„Pierwsza drużyna stolicy” zajmuje się głównie handlem narkotykami, porwaniami, morderstwami na zlecenie i handlem bronią.

Jej problemy zaczęły się dopiero w 2012 roku, kiedy PCC wdała się w otwarty konflikt z policją, ogłaszając, że za każdego zabitego członka gangu będzie mordowany jeden funkcjonariusz. W wyniku zamieszek zginęło wówczas po obu stronach kilkaset osób.

fot. Facebook / materiały prasowe

Minister sprawiedliwości Cecilia Perez skomentowała – „Nie jest możliwe, aby nikt nic nie widział przez cały ten czas. To nie jest dzieło jednego dnia lub jednej nocy. To oczywiste, że doszło do korupcji„.

Minister spraw wewnętrznych Euclides Acevedo powiedział, że tunel mógł być tylko przykrywką do ukrycia współudziału funkcjonariuszy więziennych. Dodał, że w ciągu ostatnich kilku dni wielu więźniom pozwolono uciec przez główną bramę. Dyrektor oraz sześciu pracowników więzienia zostało natychmiast zwolnionych. – pisze portal o2.pl

Według mediów większość uciekinierów jest już zapewne w Brazylii. Region, w którym znajduje się więzienie, jest uważany za punkt tranzytowy dla handlu narkotykami i innej działalności przestępczej.

Źródło: O2.PL / Wikipedia / Twitter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here