Bardzo poważna sytuacja na Bliskim Wschodzie. Iran szykuje się do zemsty po zabiciu generała Kasema Sulejmaniego.

Generał Kasim Sulejmani zginął w piątek w ataku amerykańskiego drona niedaleko lotniska w Bagdadzie. Wraz z nim śmierć poniosło pięć innych osób, w tym przywódca proirańskiej organizacji w Iraku, Sił Mobilizacji Ludowej. Irańskie władze ogłosiły trzy dni żałoby narodowej i oświadczyły, że zabójstwo to jest przez nich traktowane jako wypowiedzenie wojny przez Stany Zjednoczone. Sulejmani od 22 lat dowodził elitarną jednostką wojskową, Brygadą Al-Kuds. To właśnie ona jest odpowiedzialna za wszystkie najważniejsze operacje militarne Iranu ostatnich lat.

„Muktada as-Sadr wezwał już Irakijczyków, by “byli gotowi do obrony” i ogłosił, że reaktywuje oddziały swojej antyamerykańskiej milicji, która walczyła z siłami USA po obaleniu reżimu Saddama Husajna:

Jako patron patriotycznego irackiego ruchu oporu wydałem rozkaz, aby wszyscy mudżahedini, a zwłaszcza Armia Mahdiego (…) i wszystkie patriotyczne i zdyscyplinowane grupy, były w pełnym pogotowiu.

Na meczetach w Iranie pierwszy raz od wielu lat wywieszono czerwone flagi, które oznaczają nadchodzącą zemstę i wojnę. To odpowiedź na zabicie przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Tysiące Irańczyków przybyło do miasta Ahvaz w niedziele rano, aby zobaczyć ciało Generała, które własnie wróciło do kraju.

Donald Trump na swoim Twitterze ostrzega Iran – „Stany Zjednoczone wydały właśnie 2 000 000 000 000 $ (dwa biliony dolarów) na sprzęt wojskowy. Jesteśmy najwięksi i zdecydowanie najlepsi na świecie. Jeśli Iran zaatakuje amerykańską bazę lub dowolnego Amerykanina, wyślemy nasz nowy, piękny sprzęt… bez wahania!

Iran od wielu lat jest tylko problemem. Niech to będzie ostrzeżeniem, jeśli Iran zaatakuje Amerykanów lub amerykańskie aktywa, wybraliśmy 52 irańskie cele (będące odniesieniem do 52 amerykańskich zakładników wziętych przez Iran wiele lat temu), niektóre na bardzo wysokim poziomie, ważne dla Iranu i irańskiej kultury, te cele, i sam Iran, będą uderzone bardzo szybko i bardzo mocno. USA nie chcą więcej gróźb!” – napisał na Twitterze Donald Trump.

Jak poinformował dziennik „The Sun” – Królewska Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii (Royal Navy) ma w gotowości okręt podwodny o napędzie atomowym, który jest uzbrojony w rakiety manewrujące Tomahawk. Miałby on uderzyć w Iran, jeśli konflikt z USA się zaostrzy.

Przypomnijmy, że po ewakuacji z ZSRR Armii Andersa w Iranie znalazło się ponad 115 000 Polaków, w tym około 25 000 cywilów. Na ulicach Teheranu język polski był wtedy zjawiskiem powszednim Polscy uchodźcy otwierali sklepy, kawiarnie, restauracje, pracowali w bazach amerykańskich i brytyjskich.

Kilkaset kobiet powychodziło za mąż za Persów i pozostało w Iranie na stałe. Łącznie na obszarze Iranu zmarło w czasie wojny ponad 3500 Polaków, w tym 611 wojskowych. W Teheranie znajduje się nawet polski cmentarz. Znajduje się tam cokół na którym umieszczona jest tablica pamiątkowa z napisem: „Pamięci Wygnańców Polskich, którzy w drodze do ojczyzny w Bogu spoczęli na wieki 1942-1944„. Największe nekropolie polskie znajdują się też w Pahlevi, Isfaganie i Kazwinie.

Źródło: BBC/WP.PL/PAP
Video: BBC

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here