Z ostatnich statystyk Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach wynika, że w 2019 roku najczęściej nadawanymi imionami w tym mieście były Jan i Zuzanna. Rodzice nadawali swoim dzieciom także rzadkie imiona takie jak – odpowiednio dla dziewczynek: Merida, Malina i Sofija, czy dla chłopców Alp, Horyw, Wiedzimin i Wiliam.

Po raz pierwszy od 20 lat Jakub przestał być najpopularniejszym imieniem dla chłopców. Spadł na trzecią pozycję, tuż za Franciszkiem. Z kolei najpopularniejszy w Polsce Antoni zajął w Katowicach czwartą pozycję. Do pierwszej dziesiątki, na ósme miejsce, po raz pierwszy awansował Leon – mówi kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach Mirosław Kańtor.

Najpopularniejsze imiona żeńskie w 2019 roku w Katowicach to kolejno: Zuzanna, Hanna, Alicja, Zofia, Julia, Maja, Emilia, Lena, Pola i Amelia. Najpopularniejsze imiona męskie to: Jan, Franciszek, Jakub, Antoni, Filip, Szymon, Aleksander, Leon, Adam i Mikołaj.

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach w 2019 roku odmówił nadania dzieciom następujących imion: Joint, Koka, Nutella, Nirvana, Pipa, Rambo czy Batman.

Zgodnie z przepisami Prawa o aktach stanu cywilnego, które weszły w życie w marcu 2015 r., rodzice mogą nadawać dzieciom również imiona obcego pochodzenia. Imię nadane dziecku nie może być natomiast zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Źródło: PAP/RMF
fot. PixBay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here