Urugwaj twierdzi, że przejął właśnie rekordową liczbę 6 ton kokainy. Funkcjonariusze marynarki i celnicy skonfiskowali 4,4 tony kokainy w porcie w Montevideo. Ładunek został ukryty w czterech pojemnikach z mąką sojową przeznaczonych dla Lome, stolicy Togo.

Według lokalnych raportów kolejne 1,5 tony znaleziono później na ranczo.

Szacuje się, że całkowita wartość kokainy wynosi około 1,3 mld USD, to jest prawie 5 miliardów złotych. Urugwaj jest coraz częściej wykorzystywany jako punkt tranzytowy do przenoszenia narkotyków z Ameryki Łacińskiej do Afryki i Europy.

Podejrzenia wzbudził już fakt, że firma eksportowa nie transportowała dużo soi w przeszłości, soja nie jest powszechnie spożywana w Afryce, a do tego kraju kierowany był transport. Lokalne media podają, że prawie jedna trzecia kokainy spożywanej w Europie jest przemycana przez Afrykę i to właśnie ten trop nakierował funkcjonariuszy.

Rzecznik marynarki wojennej Diego Perona powiedział dziennikarzom, że pierwszy pojemnik zawierał ponad 3000 „cegieł” kokainy o wadze 1,1 kg (2,4 funta).

Dyrektor celny Urugwaju, Jaime Borgiani, powiedział, że 4,4 tony kokainy byłyby warte 1 mld USD na rynku europejskim. „Ważne jest, aby pokazać światu i handlarzom narkotyków, żeby nie zadzierali z urugwajskimi zwyczajami. Podjęliśmy niezbędne kroki, aby uwolnić kraj od tej plagi”. – dodał

Poprzedni rekordowy przemyt, który został ujawniony miał miejsce w listopadzie, kiedy władze odkryły pojemnik z trzema tonami kokainy, również w Montevideo, kierowany do Kotonu w Beninie przez hiszpańską Teneryfę.

Źródło: https://www.bbc.com/ / Twitter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here