Dwaj więźniowie Zakładu Karnego nr 1 w Strzelcach Opolskich twierdzą, że smog zagraża ich zdrowiu, dlatego skierowali sprawę do sądu. Najpierw chcieli pozwać Skarb Państwa, jednak finalnie będą domagać się odszkodowania od gminy.

„Nowa Trybuna Opolska” opisuje, że więźniowie odczuwali już smog podczas poprzedniego sezonu grzewczego, ale to w grudniu tego roku postanowili walczyć o swoje prawa. Twierdzą, że zanieczyszczenie powietrza staje się wyjątkowo uciążliwe w chwilach, gdy wychodzą na więzienny spacerniak.

Więźniowie Zakładu Karnego nr 1 początkowo chcieli pozwać Skarb Państwa, ale gdy sąd zaczął dopytywać o ich sprawę, zdecydowali, że będą domagać się odszkodowania od gminy. Każdy z nich chce otrzymać 3 tys. zł. Osadzeni chcą także, aby gmina wpłaciła 2 tys. zł na konto jednego z domów dziecka.

Co na to władze gminy?

„Burmistrz Strzelec Opolskich od wielu lat prowadzi szereg działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w Strzelcach Opolskich.  Dzięki dofinansowaniom i budowaniu świadomości mieszkańców, ze strzeleckiej mapy zniknęło już ok. 200 przestarzałych kotłów a programy dofinansowań będą kontynuowane. Szanse na to, że takie pozwy wymuszą na gminie dodatkowe działania, są niewielkie” – wyjaśniła Małgorzata Kornaga.

„Jesteśmy pod wrażeniem świadomości wpływu złej jakości powietrza na zdrowie wśród osadzonych w zakładzie w Strzelcach Opolskich” – pisze na Facebooku Opolski Alarm Smogowy.

Źródło: nto.pl / Nowa Trybuna Opolska
fot. Gazeta.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here