Czy w więzieniu może być jak w hotelu 5 gwiazdkowym? Okazuje się, że jak najbardziej jest to możliwe. Przeczytajcie informacje i zobaczcie zdjęcia z więzienia Bastøy.

Zakład karny położony jest 75 km od Oslo. Charakteryzują je ekologiczne utrzymanie, najniższy odsetek recydywy w Europie i łagodny sposób traktowania osadzonych.

W więzieniu o powierzchni 2,6 km2 przebywa 115 więźniów. Dojazd ze stolicy kraju zajmuje do niego około godziny czasu. Zakład zatrudnia 69 osób, z których 5 zostaje na noc w pracy. Tylko połowa pracowników Bastøy to strażnicy. Więzienie jest zorganizowane jako mała społeczność lokalna (wspólnota wyspiarska) z około 80 budynkami, drogami, strefami plażowymi, krajobrazem kulturowym, boiskiem piłkarskim, gruntami rolnymi i lasem.

Zakład karny jest nazywany „pierwszym ekologicznym więzieniem na świecie”, gdyż jest zasilany energią słoneczną, produkuje żywność na własne potrzeby, oddaje do recyklingu wszystko, co się da, próbuje zmniejszyć emisję dwutlenku węgla oraz jest ogrzewany drewnem. Jest jednym z najbardziej obleganych więzień w Norwegii. Po opuszczeniu zakładu jedynie 16% więźniów dopuszcza się recydywy (dla porównania średnia europejska wynosi ok. 70%).

CZYTAJ WIĘCEJ NA DRUGIEJ STRONIE (+VIDEO)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here