Do wybuchu gazu doszło w środę około godz. 18.30 w budynku jednorodzinnym przy ul. Leszczynowej w Szczyrku. Informację potwierdził oficer dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. 

W środę wieczorem w Szczyrku doszło do wielkiego wybuchu gazem. Budynek, w którym mieszkało 9 osób uległ całkowitemu zniszczeniu. O godzinie 1:30 w nocy znaleziono pierwsze dwa ciała. Trzy godziny później poinformowano o kolejnych dwóch, a po godzinie 9 rano wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podał, że znaleziono do tej pory łącznie 6 ofiar.

Mamy dla państwa smutną informację. Znaleziono kolejne ciało. Niestety, jest to ciało dziecka – powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski dzisiaj o 8 rano w Szczyrku.

Straż pożarna wciąż prowadzi intensywną akcję poszukiwawczą w rejonie gruzowiska. Warunki są bardzo trudne, jednak mimo tego strażacy są tak zdeterminowani, że nie chcą się zmieniać, wszyscy pomagają. Na miejscu pracuje prawie 100 strażaków.

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że wszystkie możliwe siły są zaangażowane w ratowanie ludzkiego życia i zdrowia po wybuchu gazu w Szczyrku.

– Myślę, że nic gorszego się nie mogło zdarzyć. Boję się powiedzieć, że to może być największa tragedia w historii Szczyrku. Krótko: nie ma domu. Jest jedno wielkie gruzowisko. Liczymy na cud – stwierdził Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku.

Śledztwo ws. wybuchu gazu i zawalenia się budynku wszczęła prokuratura z Bielska-Białej. Ustaliliśmy już dane osób, które podejmowały przed zdarzeniem działania w pobliżu. To jednak wciąż bardzo wczesny etap śledztwa. – mówi prokurator. Chodzi o osoby, które pracowały w pobliżu rurociągu i zdaniem Polskiej Spółki Gazownictwa uszkodziły go urządzeniem do wiercenia podziemnego.

Artur Michniewicz z Polskiej Spółki Gazownictwa – Na 100 procent przewiercony został gazociąg średniego ciśnienia, stalowy, o średnicy 150 milimetrów. Po prostu wbili się w gazociąg. Nasze stacje zanotowały bardzo duże uchodzenie gazu, takie chwilowe, momentalne. Tak się dzieje, kiedy w gazociągu powstaje dziura i widocznie, jeżeli to stalowy gazociąg i stalowe wiertło, to nietrudno o iskrę.

11:20 AKTUALIZACJA:

– Niestety muszę poinformować, że znaleziono kolejne dwie ofiary tej tragedii. Tym bardziej jest to smutne, że dotyczy to dzieci – przekazał wojewoda śląski. Oznacza to, że w wybuchu gazu zginęły cztery osoby dorosłe i czwórka dzieci.

Źródło: PAP/RadioZet/WP

fot. RadioZet/PAP/Hanna Bardo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here